Tomáš Kudrna, původní autor tohoto webu, dne 4. června 2016 tragicky zahynul při leteckém neštěstí.
Jeho web je zachováván v původním stavu coby historický dokument a na jeho památku.

Tato stránka (text článku poskytnutého autorem pro zveřejnění na tomto webu nebo překlad cizojazyčného originálu pro stránku tom-bdsm.cz) je autorským dílem a její kopírování, s výjimkou kopírování pro osobní potřebu jednotlivců, je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno. Toto NENÍ svolení s kopírováním na "osobní" nebo soukromé stránky.

Vstupní strana webu: tom-bdsm.cz. Přijďte zas! Dejte si záložku (v IE Ctrl+D)

Autor: (c) 2001 Tom [email protected]. Chcete také přispět? Napište mi na adresu uvedenou nahoře na vstupní stránce tohoto webu.

Elektrošokový přístroj podle Toma Smitha

Obrázky


Plošný spoj a jeho osazení
Schéma zapojení
Fotka osazeného plošného spoje
Pohled shora
Pohled na přední panel
Soubor pro sw Eagle se schématem a plošným spojem
Výroba elektrod - samostatný příspěvek od Milkova
Elektrošokový přístroj za 100 Kč - můj první příspěvek - tk - s popisem mých elektrod
Elektrošokový příístroj 2 - americký TENS - od Milkova
Lepší TENS - od Milkova

Sloučil jsem schéma od Toma (tom-bdsm.cz), Milkova (ve skutečnosti masterluke46 @hotmail.com, jak správně uvádí Milkov - pozn. Tom) a z internetu jsem stáhl nejjednodušší zapojení časovače 555. Celé zařízení je odolné a bez problému fungovalo na širokém napájecím rozsahu 6 V až 18 V.

Rozhodl jsem se proto pro napájení 9V. 9-ti voltová baterie bylo jediné, co se do té malé krabičky ještě vešlo. Nechtěl jsem použít k napájení síťový adaptér.

Autor českého schéma zapojení uvádí, cenu celého zařízení 100 kč. (Viz článek elektrošokový přístroj za 100 Kč). Za stovku se dají sehnat součástky, ale je potřeba je na něco napájet a umístit do krabice, do krabice vyvrtat díry, na potenciometry dát kolíky, aby to nějak vypadalo. Jen malé trafo samotné stojí přes stovku. Horní hranice ceny zařízení je podle mě tak 300 Kč. Jako největší kámen úrazu pro laika vidím v přípravě plošného spoje a jeho oživení. Já si myslím, že i člověk který nikdy nedělal s elektronikou by mohl zvládnout výrobu tohoto zařízení. Stačí jen správně napájet součástky podle obr. 1. Jsem ochoten pomoci při stavbě, nebo to někomu možná postavit.

K obrázku 3: levý horní roh - Napájení bud 9V baterie, nebo adaptér se sítě 230/9 V. Horní okraj - Dioda slouží jako ochrana proti špatnému zapojení polarity. Uplně dole - Výstup na trafo 3V na 230V (na stranu nižšího napětí - 3V). Potenciometr připojený ke zdířkám v pravém horním rohu - u kabelu - nastavuje frekvenci impulsů (1). Potenciometr připojený ke zdířkám dole - nastavuje napětí na sekundáru (2), což udává sílu impulsu. Potenciometr (1) by měl být asi 30 kilo ohmů a (2) asi 3 kilo ohmy, pokud jsou větší, ničemu to nevadí.

Obr. 5 - čelní pohled na přístroj uložený v krabičce. Levý knoflík nastavuje frekvenci impulsů. Pravý nastavuje intenzitu impulsu. To stříbrné nahoře je zapínač, kterým se celé zařízení zapíná. To stříbrné dole je díra pro výstupní konektor 3,5 Jack mono (sluchátkový konektor). Žlutá dioda bliká na frekvenci pulsů. Červená dioda svítí podle nastavení intenzity. (Čím větší intenzita je nastavena, tím více dioda svití.

Pozn. tk - poslal jsem TomSmithovi dotaz:
V textu jsem si vsiml par veci - upresnujici dotazy:
1. Na plosnaku jsou modre cesticky, cervene mezi vyvody 2 a 6 IO 555 je dratova propojka jako v mem schematu, ze jo?
Kdyby byla k dispozici cista matrice plosneho spoje, bylo by to optimalni, i kdyz i takhle si sikovnejsi clovek poradi.
2. V textu u popisu predniho panelu je uvedeno - Žlutá dioda bliká na frekvenci pulsů. Červená dioda svítí podle nastavení intenzity. (čím větší intenzita je nastavena, tím více dioda svití).
Kam je pripojena ta cervena dioda - paralelne k primaru trafa nebo seriove s vyvodem sekundaru? (Merila by primo vystupni proud jdouci do tela, do 20 mA by fungovala, potiz je jen v tom, ze ja to zkousel a normalne do tela poustim mnohem mensi proud a dioda pak nesviti).

Zpět k popisu zaslanému TomSmithem: Tento přistroj je velice primitivní, umí jen vytvářet řadu impulsů. Mám v plánu postavit přístroj řízený z počítače, který by umožňoval sestavit celou elektrickou symfonii pulsů různých délek frekvencí a napětí rozvíjejících se v čase.

Zpět na hlavní stránku

Zpět na stránku, odkud jste přišli (např. sekce, seznam textů, obrázková mapa...) - alt+šipka vlevo v IE, klepnutí myší na šipku "Zpět" v adresním pruhu prohlížeče