Tato stránka (text původního článku nebo překlad cizojazyčného originálu pro stránku tom-bdsm.cz) je autorským dílem a její kopírování, s výjimkou kopírování pro osobní potřebu jednotlivců, je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno. Toto NENÍ svolení s kopírováním na "osobní" nebo soukromé stránky.
Vstupní strana webu: tom-bdsm.cz. Přijďte zas! Dejte si záložku (v IE Ctrl+D)
Autor: (c)2001 Tom
Obrázky:
Příchod do mučírny...,
Když mi ležíš u nohou a nemáš přes oči pásku... (pohled zdola podél ramene kříže :-)
Ondřejský kříž není nutným vybavením mučírny - nakonec jsou zařízení, která dolejšek omezují daleko víc (kláda, koza, trestná lavice), ale rozhodně je nejčastěji zobrazovaným “kusem nábytku” na BDSM orientovaných serverech. Chcete-li si jej pořídit, čtěte dál.
Ondřejský kříž (tvaru X) není zdaleka jedinou možností – tradiční kříž (tvaru +) má (hlavně pro Američany) silné náboženské konotace a je též velmi oblíbený (viděli jste film 8 mm? :-). Níže uvedený výrobní postup lze využít pro oba typy křížů.
Předem upozorňuji na to, že popsaný kříž je dost masivní, rozměrný a tím pádem není nejlevnější. 6 metrů trámku 15x15 cm vás přijde nejméně na 1000 Kč. A to ještě surového, nevysušeného (mě se nezkroutil, ale to byl důkladně připevněný ke zdi a schnul pomalu, ve studeném a mírně vlhkém sklepě). Při prudkém schnutí (kdybyste se realizovali v paneláku) se dřevo může zkroutit nebo popraskat. Řešením je přejít na slabší fošny (např. 15 x 5 cm, ušetříte dvě třetiny ceny a mají to tak dělané i v profi studiích) nebo, pokud trváte na středověkém masivním provedení, koupit trámy ze starého krovu (rekonstrukce) nebo nové, slepené ze čtyř hranolů v vysušeného řeziva (cena bude ale trojnásobná).
Ještě jedna poznámka: popisovaný kříž je umístěn kolmo k zemi. Někdo doporučuje horní stranu kříže sklonit dozadu (tj. dolní část nohou umístit 30 – 50 cm od zdi), aby se dolejšek na kříž mohl částečně položit (při delším stání u něj). S touto úpravou jsem neexperimentoval, ale vzhledem k ceně materiálu se nad ní zamyslete, než se pustíte do práce na svém kříži (konce trámů by musely být seříznuty ještě šikmo, aby se trám opřel celou plochou o podlahu a strop , jak je vidět na obrázku a při zatížení se neviklal do stran. Kromě kotvení do zdi by trámy nejspíš musely být kotveny ještě na kolmou tyč zapuštěnou do podlahy a stropu nebo do objímek přišroubovaných k těmto plochám. Budete muset použít různé délky šroubů a spodek kříže ode zdi rozepřít vhodnými trámky.
K realizaci: trámy koupíte na pile, pokud jste drzí, řeknete, že chcete v obýváku napodobit německou hrázděnou zeď (to jsou ty domy s ondřejskými kříži na každé stěně, vyzděnými cihlami – viz stará německá, holandská a další města). Výhodou tohoto postupu je, že sdělíte jen rozměry obdélníku, do nějž se má kříž vepsat, a na pile vám odříznou potřebnou délku trámů, včetně zpracování rohů a rozdělení jednoho břevna na dvě části. Z předchozí věty plyne, že jedno břevno je průběžné (na obrázku jde zleva shora doprava dolů), druhé je o tloušťku prvního břevna kratší a v půlce rozříznuté na dva kusy. Výroba přeplátování ve středu kříže je možná, ale drahá a zbytečná. Na pevnost nejsou kladeny takové nároky (víc záleží na pevnosti upevnění ke zdi) a s trochou péče při sestavení není spoj břeven ve středu kříže příliš patrný.
Břevna jsou ke zdi upevněna šrouby v hmoždinkách. Plastové hmoždinky pro průměr díry 10 mm pojmou vrut o průměru 4 mm a délce 120 mm. Všimněte si, že se všechna ramena kromě dolního levého celou plochou dokonale opírají o rohy místnosti nebo výklenky - pri realizaci na ploché zdi bez jakékoliv opory bych upevnění podstatně zesílil. Vzhledem k tloušťce břeven ale zejména s cílem “zneviditelnit” vruty, které kříž drží u zdi, jsou břevna provrtána vrtákem 6 mm skrz naskrz a tyto otvory jsou z přední strany (z níž se na kříž díváte) rozšířeny vrtákem na průměr 28 mm do hloubky 5 cm. Delší (průběžné) břevno má tři otvory - na koncích a uprostřed), kratší břevna (poloviny druhého břevna) mají dva otvory – na koncích. Postup přišroubování kříže ke zdi: začněte delším (průběžným) břevnem. Na vrut nasaďte podložku o vnějším průměru 25 mm a vnitřním 5 mm. Vrut pak prostrčte otvorem v břevnu a zašroubujte do hmoždinky. Otvory s vruty zaslepte špalíčky uříznutými např. z násady od smetáku (průměr 28 mm).
Kříž můžete ponechat světlý, v barvě dřeva, nebo jej namořit a nalakovat. Nejjednodušší úprava na černou barvu spočívá v přetřením Luxolem (stačí dvě vrstvy). Doplňky kříže (háky atd.) nebudu popisovat, to je triviální. Na obrázku si můžete všimnout rozvěšení pomůcek po stranách kříže – jsou vždy po ruce :-) Stačí do zdi vyvrtat otvory průměru 5 mm pro nejslabší hmoždinky, zatlout do nich hřebíky a uštípnout jim hlavičky.
Zpět na stránku, odkud jste přišli (např. sekce, seznam textů, obrázková mapa...) - alt+šipka vlevo v IE, klepnutí myší na šipku "Zpět" v adresním pruhu prohlížeče