Autor: (c)2001 Tom
Tato stránka (text původního článku nebo překlad cizojazyčného originálu pro stránku tom-bdsm.cz) je autorským dílem a její kopírování, s výjimkou kopírování pro osobní potřebu jednotlivců, je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno. Toto NENÍ svolení s kopírováním na "osobní" nebo soukromé stránky.
Vstupní strana webu: tom-bdsm.cz. Přijďte zas! Dejte si záložku (v IE Ctrl+D)
Náramek může být symbolem pout, závazku, který cítíte k partnerovi (viz sekce Dokumenty, články jako Obřad nasazení obojku (+2 díly). Nebo jej můžete nosit na levé (submisiv) či pravé (dominant) ruce. Každopádně, pokud budete chtít, najdete pro nezničitelný náramek sami dost jiných možných uplatnění... Můžete si vyrobit pár náramků a nosit je jako šperk...
Náramek na obrázku je vyroben z nerezového plechu tloušťky 0,8 mm. Plech koupíte v prodejně hutního materiálu, kde však můžete narazit na potíže s minimálním množstvím, které vám prodají. Pak nezbývá než prohledat garáž, nějakou dílnu nebo továrnu v okolí nebo i šrotiště (nerez je nerez, i pokud jej najdete ležet na ulici ve zbědovaném stavu, stačí jej zlehka obrousit smirkovým papírem jemnosti 600 a vyleštit a je zas jako nový. Jediný problém je, pokud nerez přišel do styku s běžnou ocelí a tak rezatěl. Pak může být poškozený do hloubky).
Plech stačí ustřihnout nůžkami na plech. Okraje pečlivě obruste, aby neřezaly. I tak je nutno si na náramek chvíli zvykat (hlavně na konce, které se nedotýkají). Ve tvaru náramku nejste nijak omezeni. Můžete začít obdélníkovým páskem, jako je na obrázku, ale pokud mu uděláte zvlněné okraje, nebo uprostřed pásek rozšíříte, vystřihnete kolečko... Fantazii se meze nekladou.
Náramek musí být tak dlouhý, jako je obvod zápěstí.
Když si jej (nebo partnerovi) ohnete kolem ruky, zjistíte, že se Vám ho nepodaří ohnout přesně na průměr zápěstí, ale že bude vždy trochu volnější a konce nebudou přesně u sebe. Jak už jsem psal, poměrně tenký plech může způsobit, že se vám náramek při pohybu bude zařezávat do ruky. Je to ale stejné jako u nových hodinek – ten pocit se za den ztratí. Náramek nosím už asi měsíc (06/99), vůbec ho nesundávám – je přece z nerezu, můžete se v něm koupat... a nemám s ním potíže. Pokud chcete provést zdobení, které vidíte na obrázku, náramek sundejte.
Zdobení tečkami se provádí následovně: tečky jsou buď v barvě nerezu (dělají se studenou elektrodou, viz dále) nebo v barvě mědi (dělají se horkou elektrodou). Postup jsem objevil v podstatě náhodou při experimentech se svářením tenkých plechů pomocí autobaterie.
Podotýkám, že pokud nejste kamarádi s elektřinou, ani se o nic, co dále popisuji, nepokoušejte. Samozřejmě nemusíte být inženýr, jako já, ale pokud víte, co děláte, je to lepší.
Ozdobné tečky vznikají tavením kovu – buď základního nerezu, nebo mědi (elektrody). Náramek upevněte k jednomu pólu autobaterie (použil jsem 12 V). S trochou šikovnosti stačí sevřít ji svorkou nebo kolíčkem a měla by držet. Ke druhému pólu baterie připevněte měděný drát průměru asi 1,5 až 2 mm. Takový drát je dost málo ohebný, možná by bylo lepší sehnat si měděný pletený pásek (jako se používá k připojení baterie v autě), ten připojit k baterii a k němu připevnit drát - elektrodu, ale já si poradil bez něj.
Každého, kdo pokračuje ve čtení, a rozhodne se postup vyzkoušet, varuji – pracujete se zdrojem energie, který vás může popálit (měděný drát o síle 2 mm a délce 15 cm, kterým byste póly autobaterie zkratovali trvale, se rozžhaví na teplotu tání mědi a přepálí za pár vteřin – ovšem je to žárovka bez baňky – DOSLOVA! – a až se drát roztaví, mohou kapky kovu stříkat dost daleko). I při pouhém doteku elektrody s nerezem bude stříkat roztavený kov – můžete si udělat velké bebíčko. Autobaterii také používáte způsobem, který je výrobcem zakázán. Ještě jednou upozorňuji, že to není pro amatéry. DRÁT NESMÍTE DRŽET V HOLÉ RUCE – omotejte jej několika vrstvami hadru a použijte svářečské rukavice – vždy pouze KOŽENÉ! POZOR NA OČI – BRÝLE NUTNÉ! (přes svářečské byste ovšem neviděli, musíte doufat, že vám vznikající UV záření nezpůsobí zánět spojivek)
Autobaterie je schopna dát proud v rozsahu 200 – 450 A, což bohatě stačí ke sváření. 12 V je však málo k tomu, aby hořel elektrický oblouk (i když drobný oblouček se vám může podařit udržet). Proto při přiblížení elektrody k náramku přeskočí jiskra. Pokud elektrodu nepřitlačíte, nepřilepí se vám (nepřivaří) k náramku. Pokud by se vám přivařila, odpojte přívod elektrody z pólového vývodu baterie a pak elektrodu od nerezu utrhněte pomocí kleští nebo odsekněte dlátem.
Při prvním přeskoku jiskry, když je elektroda studená, vznikne prohlubeň v nerezovém náramku. Pokud chcete provést další stejnou jamku, počkejte, až elektroda vychladne, očistěte její konec smirkovým papírem (rozpálený konec elektrody oxiduje) a pokračujte v práci.
Pokud chcete na nerez nanášet měď, musíte si elektrodu ohřát, např. vytvořením pár jamek v barvě nerezu “za studena”. Když se vám konec elektrody rozžhaví do oranžova, ihned pokračujte v tvorbě dalších a dalších teček, které nyní budou mít barvu mědi. Pozor na to, že špička elektrody má teď teplotu 800 stupňů, CELÁ elektroda bude značně horká – pokud začne hořet to, v čem elektrodu držíte, pusťte to a uhaste. Foukáním plamen jen podporujete, protože materiál je ve styku s horkou elektrodou, která ho stále znovu a znovu zapaluje. I pokud nehoří, záleží na tom, v čem elektrodu držíte – v holé ruce nebo čemkoliv, co se taví (pozor na plasty – ošklivé spáleniny) určitě NE.
Když jste dozdobili, nechte náramek vychladnout nebo ho hoďte do vody. Pak povrch můžete okartáčovat ocelovým kartáčem, čímž se zbavíte očouzeného povrchu nerezu i mědi.
Pokud chcete, napište mi, jak se Vám dařilo, rád postup zpřesním nebo zde zveřejním ohlasy.
Zpět na stránku, odkud jste přišli (např. sekce, seznam textů, obrázková mapa...) - alt+šipka vlevo v IE, klepnutí myší na šipku "Zpět" v adresním pruhu prohlížeče