Tomáš Kudrna, původní autor tohoto webu, dne 4. června 2016 tragicky zahynul při leteckém neštěstí.
Jeho web je zachováván v původním stavu coby historický dokument a na jeho památku.

Autor : PonyGirlA

Překlad: (c)1999 Tom

Tato stránka (text původního článku nebo překlad cizojazyčného originálu pro stránku tom-bdsm.cz) je autorským dílem a její kopírování, s výjimkou kopírování pro osobní potřebu jednotlivců, je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno. Toto NENÍ svolení s kopírováním na "osobní" nebo soukromé stránky.

Vstupní strana webu: tom-bdsm.cz. Přijďte zas! Dejte si záložku (v IE Ctrl+D)

Pozn. překladatele: Tento dokument vznikl překladem a přepisem webové stránky Ponygirl A. Kompletní web má čtyři strany, které jsem spojil do jednoho dokumentu. Najdete zde něco o Ambrosii, něco zajímavostí, zajímavý oddíl o chodech… Originál je stručný, Ambrosie je Italka. Snad proto je text stručnější. Pokud je mezi čtenáři skutečný majitel nebo cvičitel koní, prosím ho o komentář k poslední části textu – jezdecká terminologie mi není úplně cizí, kolem koní jsem se chvíli točil, ale pravého koně doma nemám.

Ranč pony girl Ambrosie

Říkají mi Pony Girl Ambrosia.

Jsem přehlídková pony girl.

Pán mě cvičí už dva roky. Koně jsem vždycky milovala a když přišlo na pony girls… Měla jsem štěstí, že jsem se dostala k pánovi, který je chtěl cvičit. Takže, teď jsem, kde jsem ::pony girl se uklání::

Vášně: chození v kruhu s tisíci stužkami vpletenými do hřívy a ohonu. Neposedné poskakování a předvádění toho, co jsem se naučila, mému cvičiteli. Ráda běhám, skáču a hraji si v polích, na která mě cvičitel vede. Zajímám se o historii lidských poníků.

Záliby: nové postroje, bičíky, pevně utažené provazy, přehlídky, můj skvělý pán.

Co nemusím: oheň, vypalování cejchů, řezné rány, ponižování, být sama v sub-prostoru.

Oblíbená jídla: kostky cukru, oves s melasou, mrkve, jablka, pražené obilí polité sladem.

Míry a váhy: italská pony girl, 173 cm, 82 kg, dlouhá tmavá zvlněná hříva, zelené plameny v očích.

E-mail: [email protected]

Novinky ze světa

Americká rada pro chov koní odhaduje počet koní v USA na 6,9 milionu. Majitelů, profesionálů v oboru, zaměstnanců a dobrovolníků pracujících s koňmi je 7,1 milionu. Chov koní má jako odvětví obrat 25,3 miliardy dolarů ročně, což je jen o málo méně, než například oděvní průmysl, a více, než filmový průmysl. Rodiny chovatelů koní mají průměrný příjem 60000 dolarů ročně (což na USA není moc ani málo, ale musí se brát ohled na to, že zemědělci mají většinou nepeněžní příjmy, takže průměr nejspíš zvyšují hollywoodské hvězdy – majitelé koní :-) pozn. překl.).

Zajímavá fakta

Koně vyjadřují své pocity řečí těla.

Koně chtějí lidem sloužit. Musejí se zaměstnat. Pokud nemají co dělat, mate je to a cítí se nejistí.

Koně jsou stádoví tvorové. Potřebují společnost dalších koní. Pozn. z budoucnosti - více o tomto tématu je v recenzi knihy Poznejme svého koně - se spoustou dalších užitečných informací

Chody

Krok

Technicky řečeno je krok čtyřdobým chodem. Začíná levou zadní, pokračuje levou přední, pravou zadní a pravou přední nohou, popř. začíná pravou zadní a pokračuje pravou přední, levou zadní a levou přední nohou. Na jízdárně se při drezůře využívá velmi často a říká se mu běžný krok. Při parkuru nebo předvádění koně v pomalém chodu je krok často zvýšený, se zdůrazněnými fázemi – často už se nejedná o krok, ale přechází se v klus o dvou dobách, se stejným pořadím nohou jako v klusu. Tomuto kroku se často říká taneční krok. Podle Americké asociace pro pořádání přehlídek je zvýšený krok „chod, při němž kůň vysoko zvedá nohy, pomalý taneční chod s dobrým vyjádřením fází, živý“.

Klus

Klus je diagonální chod na dvě doby, tj. vždy je v pohybu jedna zadní a protější přední noha. Podle okolností se může jezdec v sedle zvedat nebo zůstat sedět v jedné nebo druhé fázi chodu. Jezdec se ze sedla zvedá v okamžiku, kdy se začíná zvedat ta zadní noha, která je uvnitř okruhu, po němž se na jízdárně jede, a ta přední noha na vnější straně, která se dává do pohybu zároveň. Pokud se jezdí osma, mění se jezdcův rytmus podle směru, kterým se objíždí poloviny osmy – tj. jede-li se proti směru hodinových ručiček, jezdec se zvedá v okamžiku, kdy se zvedá levá zadní a pravá přední noha. Při objíždění druhé poloviny osmy po směru hodinových ručiček se zvedá zároveň s pravou zadní a levou přední nohou. Pokud se toto pravidlo dodržuje, má kůň méně problémů s vyvážením, protože vnější nohy musí na okruhu dělat delší kroky a zadní nohy jsou silnější než přední. Pokud jedete rovně, rytmus zvedání ze sedla občas prostřídejte, aby nohy koni zesílily rovnoměrně – jde o to, aby váhu jezdce nenesl jen jeden či druhý pár nohou.

Cval

Cval je třídobý chod. Začíná zadní vnější nohou, pokračuje stejnou přední a protější zadní nohou, které se dají do pohybu zároveň, a končí přední vnitřní nohou. Toto pořadí je důležité k tomu, že se kůň jedoucí do zatáčky může kolem nohy, kterou chod začíná, pootočit. Zatáčí-li se vlevo, začíná se pravou zadní nohou, pokračuje levou zadní a pravou přední najednou a končí levou přední. Zatáčí-li se vpravo, začíná se levou zadní, pokračuje pravou zadní a levou přední najednou a končí pravou přední. Kůň může zazmatkovat a začít ve druhé fázi pohybovat přední a zadní nohou na jedné straně těla, tj. začne např. cválat jako by zatáčel doleva a končí, jako by zatáčel doprava – není pak vyvážený a zbytečně se namáhá. Jezdec koně většinou zastaví a znovu se rozjede správným krokem. Přechod z klusu do cvalu není dovolen.

Pomalý chod

Pomalý chod je čtyřdobý, přerušovaný podélný chod. Pořadí nohou je stejné jako v kroku. Nohy se postupně zvedají do vzduchu, kde se na okamžik zastaví. Pomalý chod je silně kontrolovaný, s nohama zdvihanýma vysoko do vzduchu a pohybem dopředu daným akcí zadních spíše než předních nohou. Zadní nohy se zdvihnou vysoko pod tělo, předek koně je vytažený do výšky.

Mimochod

Mimochod je čtyřdobý chod se stejným pořadím nohou jako krok. Jedná se vlastně o zrychlený pomalý chod, kde se nohy střídají velmi rychle, vždy však v pravidelných, stejných intervalech. Čím rychlejší mimochod kůň zvládne, tím lépe, ale rychlost nesmí být na úkor dokonalého provedení. Mimochod se zahajuje z pomalého kroku a měl by být živý, hladký a působit přirozeně.

Zpět na hlavní stránku

Zpět na stránku, odkud jste přišli (např. sekce, seznam textů, obrázková mapa...) - alt+šipka vlevo v IE, klepnutí myší na šipku "Zpět" v adresním pruhu prohlížeče